IŞİD nedir, ne değildir !

Karşı mıyız, yanında mıyız?

Özeti şu arkadaşlar ;

1- IŞİD küresel güçler tarafından bir kaç amaç güdülerek kurulan bir örgüt. Tavanda ajanlar kol gezerken, tabanda samimi ama cahil müslümanlar bulunmakta. Ortaya ilk çıktığında zaten bir çok sünni örgütten destek alarak büyüdü. Daha sonra IŞİD’in harici olduğu anlaşılınca kaderine terk edildi.

2- Irak’ın merkezinden iyice koparak, özerk bir yapılanma içerisine giren, kendi ekonomisini yönetmeye soyunan, Türkiye ile işbirliği yaparak dünyaya açılmaya çalışan Barzani’yi, dolayısı ile Kuzey Irak’ı tamamen kontrol altına almak, dünyanın Filistin ve Suriyedeki katliamlar üzerindeki dikkatini dağıtmak, Üsame Bin Ladin ile beraber yok olan El Kaide ve anımsattığı “İslami Terörizm” ve “İslami Vahşet” terimlerini yeniden hortlatmak amacı ile kuruldu.

3- IŞİD Kuzey Irak’ı kontrol altına alabilsin diye Maliki’ye Musul’daki ordularını geri çekmesi emri verildi. Maliki ordusu ayrılırken silahlarını da IŞİD’e bırakacaktı. IŞİD kendi güçleri ve Maliki’nin bıraktığı silahlar ile Kerkük’e ağır bir saldırı yapacak ve Kuzey Irak tamamen IŞİD’in kontrolü altına girecekti. Bu şekilde Türkiye ile sınırda uluslararası terörist bir grup muhatap olacak. PKK’nın yerini IŞİD alacak. Barzani, Peşmergeler ve Türkiye ile barış sürecinde olan diğer kürtler yok edilecekti.

4- Bu planın farkında olan Dışişleri Bakanlığı ve MİT Suriye sınırında ÖSO’ya, Irak sınırında da Peşmerge ve Türkmenlere destek verdi. Silah ve ağır mühimmatlar tırlarla hem peşmergeye hem de Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın yerlerde koğuşlanan ÖSO birliklerine gönderildi. Her iki tarafa da IŞİD’e karşı mücadele etmeleri için tam destek verileceği mesajı verildi. IŞİD Türkiye ile asla sınır komşusu olmayacaktı. Bunun için ne gerekirse yapılacaktı.

5- IŞİD peşmerge ve türkmenlere yaptığı ilk saldırılarda başarı elde etse de daha sonra Türk İstihbaratının yardımı ile elindeki bölgeleri kaybetmeye başladı. Irak’ın kuzeyi ile merkezi arasında bir köşeye sıkıştı.

6- Asıl bomba madde bu ; Peşmergeler IŞİD’i yok edecek derecede köşeye sıkıştırdı ve Ankara’ya haber geldi. Ancak Ankara Barzani’ye IŞİD’i yok etmemesini emretti. Evet yanlış okumadınız, YOK etMEMEsini emretti. Barzani’ye IŞİD’i Irak’ın merkezi ile kuzeyi arasındaki bölgede tutmasını ve o bölgeye yerleşmesine müsaade etmesini emretti.

7- Bu emrin sebebi çok açıktı. Normalde Kuzey Irak’ı kontrol edemeyen küresel güçler (ABD,İNGİLTERE ve ARAPLAR) IŞİD’i Barzani’nin üzerine salıp Kuzey Irak’ı tamamen Irak’ın merkezine bağlamayı planlamışlardı. Ama Kuzey Irak’ı ele geçiremeyen IŞİD bu sefer tam tersine Irakın merkezi ile kuzeyini birbirinden iyice ayırmış oldu. Yani Kuzey Irak’ta Barzani yönetimi IŞİD’den sonra çok daha rahat hareket etmeye başladı.

8- Planların ters teptiğini fark eden Kürsel Güçler Kuzey Irak’ı bölgesel de olsa tekrar Irak’ın merkezine bağlamak için bu sefer oraya koydukları IŞİD’i yok etmek istediler. IŞİD kendisine verilen görevde başarısız olmuştu. Normalde IŞİD’in Kuzey Irak’ı tamamen kontrol altına alıp Patronlara teslim etmesi gerekiyordu. Ama Türkiye’nin desteğini hesaba katamayan IŞİD, Peşmerge’ye karşı duramadı ve Kuzey Irak’ı merkeze bağlayacağına iyice birbirinden ayırmış oldu.

9- Şimdi IŞİD’i yok etmek için tekrar bir araya gelen Küresel Güçler , Türkiye’nin de desteğini istedi. Ancak Türkiye imza atmadı. IŞİD’in varlığı Türkiye’nin Barzani ile olan hareket kabiliyetini arttıran bir unsurdu. Bu yüzden imza atmak aslında Türkiye’nin intiharı olacaktı.

10- Şimdi arka planda büyük patronlar Türkiye’ye de pay verirlerse, Türkiye’yi de oyuna dahil ederlerse Türkiye IŞİD’i yok etmelerine yardımcı olacak. Ancak Türkiye’yi görmezden gelirlerse, emin olun Türkiye IŞİD’i yok eden değil yönlendiren ülke olacaktır.

Bir cevap yazın