James Foley katliamı ve İngiltere’nin Obama’yı Tehdidi

Dünya IŞİD’in kafasını kestiği savaş muhabiri James Foley’i konuşuyor. IŞİD’den her zamanki gibi yüzü maskeli bir vatandaş mükemmel bir British İngilizcesi aksanı ile önce Obama’yı uyarıyor, daha sonra da elindeki bıçak ile kafa kesmeye başlıyor. Olayı iyi okuyun. Her zamanki gibi sorularla başlıyorum. Her şey o kadar net ki. Görmemek için kör olmak lazım.

1- Kafası kesilen savaş muhabiri James Foley’in daha önce Afganistan’da, Libya’da, Suriye’de Amerikan ve İngiliz askerlerinin hikâyelerini dünyaya video haber şeklinde röportajlarla aktararak batılı gençlerin Ortadoğu’ya veya Afrika’ya asker olarak gitmelerini engellemek için birçok çalışma yaptığını biliyor musunuz?

2- IŞİD örgütünün kafa kesme meraklısı elemanı meşru bir hilafetten bahsederken neden hala yüzünü saklama korkaklığında bulunuyor. Bu İngiliz ajanının ismi nedir?

3- Hangi Ortadoğulu, Pakistanlı veya Afrikalı bu kadar mükemmel bir İngiliz aksanı ile İngilizce konuşabilir? İngilizce bilenleriniz çok iyi bilir; Amerika, Kanada ve Avustralya aksanları tırttır ve herkes tarafından öyle ya da böyle taklit edilir ama İngiliz aksanı 12′den isabet ister. Zorlasan da, 3-5 sene İngiltere’de yaşasan da konuşamazsın. Peki, IŞİD denen bir örgütün bedevi kafa kesici bu katili İngiliz aksanlı bu İngilizceyi nasıl bu kadar mükemmel konuşabiliyor?

4- Kafa kesen sözde bedevi, özde İngiliz ajanı olan IŞİD militanı neden kafa kesmeden önce dünyaya değil de Obama’ya sesleniyor? Irak, Suriye, Afganistan, Afrika’daki katliamlarda parmağı olan Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İsrail, Rusya, Çin ve bu ülkelerin liderlerine neden tek söz söylemiyor? Ortadoğu’da savaş başladığında Obama yoktu bile. Neden hedef Obama?

5- IŞİD’in elinde 2 gazeteci var. Birisi James Foley, çevik yapılı, kendine güveni tam, korkusuz birisi. Böyle birinin öldürerek mi dünyaya mesaj vermek istersiniz yoksa diğer şişko, acınası, zavallı, katledildiğini gördüğünüzde içinizi titretecek tombul yapılı gazeteciyi mi? IŞİD neden Foley’i seçti?

El Kaide miti Üsame Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra son buldu. Çünkü El Kaide ismini diri tutan yine onun kurucusunun yaşayan efsanesiydi. Bu yüzden Üsame Bin Ladin’in ölümü aslında El Kaide’nin ölümüydü. Batı’nın Ortadoğu’da cirit atmasını sağlayan bu örgütün ölümü yeni bir örgüt ihtiyacını doğuruyordu. Yoksa Batı ne yapacaktı Irak’ta, Suriye’de ve hatta Afrika Kıtası’nın birçok ülkesinde?

Önce Taliban’ı yaymak istediler. Molla Ömer buna müsaade etmedi. Taliban’ın amacı belliydi. Afganistan’a özgürlük gelmeden farklı yayılımlara girmek hem tehlikeli hem de sonu olumsuz olacak beyhude bir çabaydı. Taliban’ı Afganistan savunmasından vazgeçiremeyenler alternatif aramaya devam ettiler. Mısır’da baltacılar örgütünü Ortadoğu’ya sürmeyi planladılar. Ama baltacılar olarak tanıdığımız bu gurupta hem lider olmaması hem de bu şahısların hapishane tecrübesinden başka hiç bir deneyimlerinin olmaması İngiltere’yi bu kararından da vazgeçirdi. Gözünü Irak’a dikti. Irak’ta muhalif grupların bir türlü bir araya gelememesi, Irak’ın kuzeyi ile Güney’inin kesin çizgilerle psikolojik olarak da olsa çizilmiş olması bu planı yapmalarını da engelledi. Suriye’de ÖSO’ya sızan İngiltere eksenli batı müttefikleri burada bir kaç gruptan mütevellit mücahitleri önce onlarca gruba böldü daha sonra da kendi oluşturdukları liderler etrafında kafası karışık haricileri topladı. IŞİD’de şu anda sadece 5.000′den fazla Avrupalı savaşçı bulunmakta. Evet, Türkiye üzerinden Suriye’ye giriş yapan 5.000 Avrupalı kafası karışık insan. Kimisi ajan, kimisi suçlu, kimisi hırsız, kimisi maceraperest.

Hani bir söz var ya; Müslüman kanı akıtmak isteyen, Müslüman kadınlara tecavüz etmek isteyen, müslümanların mallarını yağmalamak isteyen IŞİD örgütüne katılsın… Diye. Aynen öyle işte. Nitekim IŞİD’in tek İsrailli, Amerikalı, İngiliz askeri veya Şebbiha öldürdüğüne kimse şahit olmamıştır.

Bütün bunları anlatmamın sebebi var. Tek cümlesini es geçemiyorum.

Batı sonunda bu haricileri bir araya toplayarak kendi korkuluğunu oluşturmayı başardı. El Kaide öldü. Yaşasın IŞİD!

Siyah bir tenin altına gizlenebilecek onca katliam, kara para, petrol, insan kanı varken Obama’yı Başkan yapmak çok mantıklıydı. Siyah insanın sembolik bir anlamı vardı. Siyah gururdu. Siyah asaletti. Siyah insan masumiyetin sembolüydü. İşte bu sembolün arkasına saklayacaklardı Ortadoğu’yu, Asya’yı, Afrika’yı. Ta ki o siyah insan her şeyin farkına varana dek.

İkinci seçimlerde neokonlardan, sermaye ve kapital sahiplerinden destek bulmadı Obama. İngiltere’den ve İsrail’den destek bulmadı. Zorda olsa seçilmeyi başardı ve kıl payı bir farkla tekrar başkan oldu. Yaptığı iş aslında sermaye baronlarının istediği şeylerdi ama sürekli geciktiriyordu. Başkaları ile paylaşıyordu. Putin’in ve Erdoğan’ın hamle yapması için onlara zaman tanıyordu. Yani baronların tabiri ile baronlara, İngiltere’nin tabiri ile Kraliçeye ihanet ediyordu.

Bir taşla bir kaç kuş vurmak deyimi bize aittir ve evet bizden yani Osmanlı’dan çalındı ama 100 yıllık uykuda bunu pratiğe dökenler İngilizler oldu. İngiltere yine bir taşla bir kaç kuş vurmayı planladı. Hem Obama tehdit edilecekti. Hem Ortadoğu’daki askerlerle röportaj yaparak Batı halklarına duygusal mesajlar gönderen bir başka Rachel Corrie’yi ortadan kaldıracaklardı. Hem IŞİD denen TERÖRİST grubun acımasızlığını İSLAM ile bağdaşlaştıracaklardı. Hem sözde IŞİD örgütü elemanının dilinden düşürmediği Halifelik kelimesinden sadece Müslümanları değil bütün dünyayı soğutacaklardı. Hem Türkiye’nin kirlenmiş bir hilafet kelimesi ile tekrar ayağa kalkmasını engelleyeceklerdi. Hem yangın yerine dönen Ortadoğu’ya demokrasi götürmek için daha yapacak çok işimiz var mesajı vereceklerdi. Hem bir A.B.D vatandaşı olan James Foley’in katliamı ile dünya barışı için en çok masum insanını feda eden ülke A.B.D (dolayısı ile güdümü elinde tutan İngiltere) mesajı verecek, insanlığı güle güle, dalga geçe geçe hipnotize edeceklerdi. Yerseniz! Yediniz mi? Saymadım bir taşla kaç kuş vurduklarını. Saydınız mı?

İşte size James Foley’in Twitter hesabı. https://twitter.com/jfoleyjourno

İsrail’i, emperyalistleri, zalimleri eleştiren twitlerini inceleyin. James Foley’in yaptığı haberleri inceleyin. Bir müslüman değildi ama önemli olan hangi amaca hizmet ettiğiydi. İyilerin yaşamaya hakkı olmayan bir dünya. Rachel Corrie’nin yaşamaya hakkı olmayan bir dünya. Furkanların, Cevdet abilerin yaşamaya hakkı olmayan bir dünyada James Foley’de yaşamamalıydı. İsrail’i eleştiriyordu. ABD’yi eleştiriyordu. İngiltere’yi eleştiriyordu.

Savaş muhabirlerinin birçoğu aslında bağlı bulundukları hükümete ajanlık görevi yapmakla yükümlüyken James Foley insan olmayı tercih etmişti. Bu dünya insanların yaşayabileceği bir dünya değildi. Corrie’yi buldozerle ezmişlerdi. Sıra Foley’deydi. Ama onu öyle öldürmeliydi ki hem onun gibi olmayı amaçlayanlara hem de onun gibilerinin Başkanı olduğunu iddia edenlere mesaj göndermeliydi. Yanındaki gariban, şişko, acınası adamı öldürüp daha fazla tepki toplamak yerine James Foley’i seçmelerinin sebebi buydu.

Mesaj yerini buldu. Obama, Türkiye, Rusya, Erdoğan, İslam, Hilafet, Terörizm anahtar kelimeleri silsilesi bütün beyinleri meşgul ederken Filistin unutulacak, Suriye unutulacak, Irak unutulacak, Somali, Myanmar, Doğu Türkistan unutulacak. Akıllarda sadece TERÖR ve İSLAM ile çevrelenmiş bir IŞİD kalacaktı.

Bir cevap yazın